Evlerimizin en keyifli alanlarının başında şüphesiz bahçelerimiz gelmekte. Bahçelerimizi daha konforlu hale getirmek için doğru dış mekan mobilya tercihini yapmamız çok önemli. Dört mevsim kullanılabilecek şekilde tasarlanan bahçe mobilyası ürünleri, sıcağa, soğuğa, yağmura, fırtınaya, toza ve güneş ışınlarına dayanıklı malzemelerden üretilir. Çoğunlukla bahçeli evlerde, yazlıklarda, otellerde, bahçeli cafelerde tercih edilen bahçe mobilyaları aynı zamanda iç mekanlarda da kullanıma uygudur. Her ne kadar dış mekan mobilyası olsada bahçe mobilyası dışında balkon mobilyası ve teras mobilyası olarakta şık bir alternatiftir.

Bahçe mobilyasında kullanılan ürünlerin hem dış mekan şartlarına hemde kullanımdan doğacak yıpranmalara dayanıklı malzemelerden üretilmesi gerekmektedir. Dış mekan mobilyalarında konfordan önce dikkat etmemiz gereken ilk konu iskeletidir. Bahçe mobilyamızın iskeletini oluşturan metal aksamın paslanmaz malzemeden üretilmesi ilk dikkat etmemiz gereken konudur. Suya karşı dayanıklı ve hafif olduğu için bahçe mobilyalarında iskelet için en uygun malzeme alüminyumdur. Alüminyum bahçe mobilyası dış ortamlara dayanıklılığının yanında estetik çizgileriyle de bahçe ve balkonlarımızın havasını değiştirmektedir. Ahşap bahçe mobilyası düşünüyorsak kullanılması gereken malzeme teak yada iroko olmalıdır. Ürünün iskeletinden sonra ikinci dikkat edilmesi gereken konu minderin su geçirmez ve yine zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı olmasıdır. Bahçe mobilyası minderi suyu geçirmemeli, tozu tutmamalı, kolay temizlenebilir olmalı ve UV ışınlarına karşı rengini korumalı. Sıra konfora gelmeden son dikkat edilmesi gereken malzeme ise iskelete örülmüş olan yada kaplanmış olan malzemenin dayanıklılığıdır. Bahçe mobilyası rattan malzeme ile örülmüş ise rattanın UV dayanımının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Rattan bahçe mobilyası, UV dayanımı olmayan bir rattan ile örülmüş ise bir yada en geç iki sene içerisinde bahçe ve balkon mobilyasının kaplamasında dökülmeler görülecektir. Sentetik rattan malzeme her ne kadar dayanıklı bir malzeme olsada dış hava koşullarına dayanıklılığı için kalitesine çok dikkat etmek gereklidir. Rattan malzemenin bir alternatifide makrome malzemedir. Orjinalinin doğal iplerden üretilmesiyle yapılan makrome bahçe mobilyalarında son zamanlarda sentetik iplerdende üretilmeye başlanmıştır. Tavsiyemiz makrome bahçe yada makrome balkon mobilyası almayı düşünüyorsanız hammaddesinin doğal malzemelerden üretildiğinden emin olmanızdır. Makrome malzeme sadece bahçe ve balkon mobilyalarında değil aynı zamanda bahçe ve balkon salıncaklarında da kullanılmaktadır. Makrome bahçe salıncakları ve makrome balkon salıncakları örgü görseli açısından rattan bahçe salıncağı yada rattan balkon salıcağına göre daha estetik görünebilmektedir. Konfor açısından çok bir farklılıkları olmamakla birlikte dış ortamda kullanım ömrünü göz önüne alacak olursak rattan bahçe ürünlerini tercih etmekte fayda vardır.

Bahçe ve balkon mobilyalarımızda kullanılması gereken teknik detaylardan bahsettikten sonra ürünlerle ilgili alternatiflerden bahsetelim. Öncelikle bahçeler için kullanabileceğimiz bahçe mobilyası ve bahçe aksesuarlarını tanıtalım. Bahçemizde bir oturma köşesi oluşturmak istiyorsak en doğru seçimlerden biri bahçe köşe takımı olacaktır. L bahçe takımı, orta bahçe sehpası ve belki yanına eklenecek bir rattan bahçe salıncağı ile sizlere keyif dolu anlar yaşayacağınız bir alan oluşturacaktır. Bahçe salıncağı alanınızın ihtiyacına göre tek kişilik bahçe salıncağı ya da çift kişilik bahçe salıncağı olarak tercih edilebilinir.

Eğer bir bahçe köşesi değilde açık bir alanda oturma alanı oluşturmak istiyorsanız tavsiyemiz bahçe oturma grupları olacaktır. Tekli bahçe koltuğu, çiftli bahçe koltuğu yada üçlü bahçe koltuğundan oluşan ve ortasında bahçe orta sehpası bulunan takımlar hem dolgun görünümleriyle bahçenizdeki alanı şık bir şekilde dolduracak hem de konforuyla bahçenizi bir tatil alanına dönüştürecek. Bahçe koltuk takımları da yine bahçe köşe takımlarında olduğu gibi bahçe salıncağı ile kombinlenebilmektedir. Orta sehpa yerine başka bir alternatif sunacak olursak Bioetanol yakıtlı dış mekan şöminesini tavsiye edebiliriz. Isıl gücü çok olmayan fakat güzel yaz akşamlarında ortama otantik bir hava katabilecek şık bir aksesuar olarak düşünebilirsiniz.

Peki bahçemizde kalabalık davetler, barbekü partileri düzenlemek istiyorsak bu bahçe takımları yetersiz gelmeyecek mi? Kesinlikle. Bu gibi davetlerde misafirlerinizi bahçe masa takımı kullanarak çok daha rahat misafir edebilirsiniz. Alüminyum masa takımı, rattan masa takımı ve ahşap masa takımları ortamınıza şıklık katarken, kullanışlı çözümleri ile de alanlarınızı verimli kullanmanızı sağlayacak. Bir bahçe koltuk takımı konforunu tabiki bulamayacağınız bahçe masa ve sandalye takımında aramanız gereken konfordan çok kullanışlılığı ve estetiği olacaktır. Bahçe masa takımları farklı opsiyonlarada sahip olabilir. Açılabilir bahçe masa takımı tercih ettiyseniz hem günlük ihtiyacınızda hem de kalabalık misafirleriniz olduğunda genişleterek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Bahçelerimizde havuz varsa bir tatil köyüne dönüştürebilirsiniz bahçelerinizi. Havuz kenarı için birbirinden şık şezlong ve bahçe sehpası kullanarak havuz kenarında keyif alanı oluşturabilirsiniz. Ahşap şezlong yada alüminyum şezlong alternatifleri ile bahçe mobilyanıza da uygun şezlongu seçebilirsiniz. Her iki alternatiftede kullanılan sünger ve kumaş suyu tutmama özelliğinde ve UV dayanımlı olmalıdır. Havuz kenarı denince aklımıza gelen bir diğer ihtiyaç tabiki bahçe şemsiyesidir. 2mt’den, 6mt’ye kadar açılma kapasitesine sahip bahçe şemsiyeleri ile hem kendinizi hemde bahçe mobilyalarınızı güneşten koruyabilirsiniz. Bahçe şemsiyelerinin yine alanımızın oturumuna göre farklı alternatifleri mevcuttur. Yandan kollu bahçe şemsiye ürünleri bahçe mobilyanızın oturum alanından çalmaksızın yandan uzanan kol ile size gölgeli alan oluşturmaktadır. Teleskopik bahçe şemsiyelerinde ayak ortadan çıkmaktadır, buda gölge alanının ayak çevresinde oturum alanı oluşturmasını sağlamaktadır. Daha küçük bahçe mobilyaları için yada bahçe masa ve sandalye takımları için uygundur. Plaj şemsiyesi tarzı daha küçük şemsiyeler balkon şemsiyesi olarak tercih edilmektedir. Balkonlarda şemsiye çok büyük bir ihtiyaç olmayabilir fakat teras gibi alanları gölgelendirmek için youn olarak tercih edilmektedir.

Balkon masa takımları bahçe masa takımlarına nazaran daha küçük ebatlı ürünlerdir. Balkon masası ve balkon sandalyesi seçimi yaparken, suya daha az maruz kalacağı için ürünleri alüminyum gibi paslanmaz malzemeden değil, demir üzeri elektrostatik toz boyalı ürünlerden de tercih edebilirsiniz. Bu tercih balkon masa takımınızın çok daha ucuza mal olmasını sağlayacaktır. Fakat metal balkon mobilyanızın kaynak kalitesinin ve boya kalitesinin kontrolünü muhakkak yapmalısınız. Her ne kadar suya direkt olarak maruz kalmıyor desekte dış ortam şartlarına dayanabilmesi için metal kaynak ve boya kalitesinin iyi olması gerekmektedir yoksa zaman içerisinde metal balkon masa takımımız pas atabilir.

Bahçelerimiz için saydığımız mobilya gruplarının benzerleri balkon mobilyaları için de geçerlidir. U şeklinde manzaraya karşı oturabileceğiniz bir balkon mobilyası için balkon köşe koltuk takımlarını ya da otururken arkadaşlarınızla karşılıklı rahat rahat sohbet etmek istediğiniz bir balkon koltuk takımını tercih edebilirsiniz. Balkonlarımız bahçelerimize göre daha kısıtlı alanlar olduğu için balkon mobilyaları daha kibar mobilyalardır. Küçük bir balkonunuz var ise tercih edebileceğiniz ürün balkon çay seti olacaktır. Daha küçük profillerle ve daha yalın örgülerle örülmüş balkon çay setleri çok yer kaplamadan keyifli bir alan oluşturur. Daha geniş bir balkonunuz var ise balkon oturma grubu kullanabilir ve hatta alanımız yeterliyse yanına birde rattan balkon salıncağı, makrome balkon salıncağı ya da hamak salıncak kullanabiliriz.

Bahçe ve balkon mobilyalarından bahsederken sanki bir aksesuar gibi bahsettiğimiz bahçe ve balkon salıncakları esasında başlı başına mobilya grubudur diyebiliriz. Kendi içerisinde kullanılan malzeme bakımından ve formu itibari ile onlarca çeşidi bulunmaktadır. Bunun en yaygınları rattan bahçe salıncağı, rattan balkon salıncağı, makrome bahçe salıncağı ve makrome balkon salıncağı olsa da fındık salıncak yada hasır salıncak gibi aklandırılan onlarca alternatifleri bulunmaktadır. Genelde bir ayak ve bir dikme ile kolayca monte edebildiğimiz bu ürünlerin bir alternatifi de ayaksız ve dikmesiz duvara monte edebildiğimiz tavan salıncağıdır. Tek kişilik salıncaklar en çok tercih edilen olmasına karşılık alanı yeterli olan salıncak severler çift kişilik salıncakları tercih etmektedirler. Ve hatta üç kişilik bahçe salıncakları da son zamanlarda oldukça tercih edilmektedir.

Balkon ve bahçelerimiz daha çok keyif için ve stres atmak için kullanıldığı için doğru seçimi yapmak çok önemli. Bu yazımızda sizleri bahçe mobilyası yada balkon mobilyası tercihi öncesi bilgi sahibi yapmayı hedefledik. Umarız Rehome’da keyifinize keyif katabilmişizdir.

 

Devamı için tıklayınız
Gizleyin
$2,081.77 KDV Dahil
$2,393.98 KDV Dahil
$2,081.77 KDV Dahil
$2,393.98 KDV Dahil
$2,081.77 KDV Dahil
$2,393.98 KDV Dahil
$2,268.13 KDV Dahil
$2,608.35 KDV Dahil
$2,268.13 KDV Dahil
$2,608.35 KDV Dahil
$2,268.13 KDV Dahil
$2,608.35 KDV Dahil
$2,268.13 KDV Dahil
$2,608.35 KDV Dahil
$1,968.71 KDV Dahil
$2,263.98 KDV Dahil
$1,968.71 KDV Dahil
$2,263.98 KDV Dahil
$1,968.71 KDV Dahil
$2,263.98 KDV Dahil
$1,352.23 KDV Dahil
$1,555.19 KDV Dahil
$1,352.23 KDV Dahil
$1,555.19 KDV Dahil
$1,352.23 KDV Dahil
$1,555.19 KDV Dahil
$1,352.23 KDV Dahil
$1,555.19 KDV Dahil
$1,352.23 KDV Dahil
$1,555.19 KDV Dahil
$1,186.62 KDV Dahil
$1,364.68 KDV Dahil
$1,186.62 KDV Dahil
$1,364.68 KDV Dahil
$1,186.62 KDV Dahil
$1,364.68 KDV Dahil
$1,557.26 KDV Dahil
$1,790.64 KDV Dahil
$1,557.26 KDV Dahil
$1,790.64 KDV Dahil
$1,588.03 KDV Dahil
$1,825.91 KDV Dahil
$1,588.03 KDV Dahil
$1,825.91 KDV Dahil
$1,588.03 KDV Dahil
$1,825.91 KDV Dahil
$1,847.35 KDV Dahil
$2,124.64 KDV Dahil
$1,847.35 KDV Dahil
$2,124.64 KDV Dahil
$1,115.39 KDV Dahil
$1,282.73 KDV Dahil
$1,277.20 KDV Dahil
$1,468.75 KDV Dahil
$1,277.20 KDV Dahil
$1,468.75 KDV Dahil
$1,753.65 KDV Dahil
$2,016.77 KDV Dahil
$1,753.65 KDV Dahil
$2,016.77 KDV Dahil
1 2 3 >
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı