Bozulan Uyku Düzeni İçin Öneriler

Bozulan Uyku Düzeni İçin Öneriler

Kapanma Sürecinde Bozulan Uyku Düzeni İçin Yararlı İpuçları

 

Tam kapanma sürecinde hepimiz biraz çılgına dönüyoruz. İnsanın dilediği şeyi dilediği gibi yapamamasının gerçekten ne kadar zor olduğunu bu süreçte çok daha iyi anladık. Kapanmaların Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için gerekliliği olsa da, uyku programımızı bozmak gibi bir olumsuzda yan etkisi var.

Bağışıklık sistemlerimizi korumak için kapanma sürecinde de programlı yaşamamız hayati önem taşımaktadır. Dünya elbet yeniden açılacak, hazır olmak en iyisi. Bunun için en önemli faktörlerin başında doğru bir yatak kullanmak gelir. İyi bir uyku programı uygulamak, sağlıklı kalmak için çok önemlidir. Aynı zamanda aktif kalmak ve şekerlemenizi sınırlamak, sağlıklı uyku programlarını ve düzenlerini sürdürmek için önemlidir. Hepimiz kendimize doğru miktarda uyku zamanı ayırarak bu süreçte yaşam kalitemizi koruyabiliriz. 

 

Doğru Yatak

 

Düzgün uyuyamıyorsanız, konsantrasyon ve odaklanma ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bozuk bir uyku programı tüm gününüzü etkileyebilir. Kaliteli bir yatağınız olduğunu bilmek, sizi uykuya çağıran bir yatağınızın olması şüphesiz sizin için en mükemmel olandır. ReHome’da seçeceğiniz yatak modelleri uyumak için hangi pozisyonu kullanırsanız kullanın, bu yılın en iyi yatak çeşitlerine sahip.

Bu konuya gelmişken uyku pozisyonunuza değinelim. Uyku pozisyonunuz çok önemlidir kaliteli bir uyku için. Yatakta uzanma şeklinize göre doğru yatak tipi, rahat bir gece uykusu almanızı sağlar. Çok sert bir şilte üzerinde yatmaya çalışan bir yan yatarsanız, sabah kendinizi çok iyi hissetmeyeceğiniz aşikardır. Yada çok yumuşak bir yatakta uyuyan, sırtüstü uyuyan biriyseniz, yataktan çıkar çıkmaz esnemeye hazır olun. Uygun uyku söz konusu olduğunda doğru yatak seçimi çok önemlidir. Bu noktada konusunda uzman ReTeam ekibinden danışmanlık alabilirsiniz. 

 

Rutinlerinizi Bozmayın

 

Her günki saatinizde ayağa kalkıp işe gidemeseniz de, gidecek gibi davranmanız rutinlerinizi bozmamanız için önemlidir. Tutarlı bir rutin hayat standartlarınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Bunun harika bir örneği, okuldan sonra yaz tatilinde olan çocukların okullar yeniden açıldığında yeniden ayak uydurmaları için birkaç haftanın geçmesidir. Yetişkinler için de aynı şey. Tutarlı bir rutin sürdürmek, zamanı geldiğinde normal programınıza geri dönmenizi kolaylaştıracaktır. Sizi uyanık ve aktif tutan bir dizi işleminiz olduğundan, halsizlik veya çok geç uyuma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. 

 

Yatmadan Önce Yemeyin

 

İyi uykunun bir kısmı sağlıklı beslenmedir. Yatmadan önce yemek yemek kilo alımına katkıda bulunabilir. Bunun nedeni sindirim sistemimizin yavaşlaması değil, gece yarısı atıştırmalıklarının ihtiyacımız olmayan fazla kaloriler olmasıdır. Yatmadan önce ağır bir yemek yemek genellikle kabusların artmasına neden olabilir. Kabuslar, metabolizmanız yiyeceklerinizi sindirmek için çalışırken ek beyin aktivitesiyle ortaya çıkar. Kabuslar, düzgün bir gece uykusu için elverişli değildir. Dolayısıyla, tutarlı bir rutini sürdürmek için çok çalışıyorsanız, gece yarısı atıştırmalarından kaçınmak isteyeceksiniz. 

 

Aktif Kalmak

 

Genel sağlığımızın en önemli parçalarından biri de fiziksel aktivitelerdir. Gün içinde ne kadar çok çalışırsanız 

 

geceleri uykuya dalmak ve iyi dinlenmek o kadar kolay olur. Yetişkinler, haftada en az 5 saat orta yoğunlukta aktivite yapmalıdır  . 

Fiziksel aktivite, tutarlı bir rutini sürdürmenize yardımcı olur, ancak aynı zamanda zihinsel sağlığınızı güçlendirmek için ek faydalara sahiptir. Egzersiz, kendinizi daha mutlu ve daha sakin hissetmenizi sağlayan endorfin salgılar. 

Ve tabii ki, sağlıklı bir diyetle birlikte fiziksel aktivite, sağlıklı bir kiloyu kaybetme veya sürdürme şansınızı artırır.

 

İpuçları

Temel şeyleri ele aldık, şimdi dinlendirici bir uyku için birkaç ekstra ipucuna göz atalım.

Yatağınız uyumak içindir - Telefonunuzda okumak veya oyun oynamak için yatakta uzanmayın; Muhtemelen uyumak yerine bir sayfa daha okumak veya fazladan bir oyun seviyesini bitirmek için bahaneler uyduracaksınız. 

Multivitaminleri alın - Bağışıklık sisteminizi en iyi durumda tutmak çok önemlidir!

Meditasyon yapın - Stresli zamanlarda yaşıyoruz. Stres seviyenizi düşük tutmak için biraz yoga veya meditasyon yapmayı deneyin.

Uyuklamayı Sınırla - Şekerlemeler, tüm uyku programınızı bozabilir, bunları olabildiğince sık sınırlayabilir ve bir saatin altında tutmaya çalışabilir.

 

Sonuç

Bu stresli zamanlarda öz bakım çok önemlidir. Kendinize biraz sevgi göstermenin en kolay yolu, vücudunuz ve uyku pozisyonunuz için doğru olan yatağı savurmaktır. Şehriniz yeniden açıldığında işe geri dönmeye hazır olmanız için tutarlı bir rutini sürdürmeniz de çok önemlidir. Huzurlu bir uyku çekebilmek için yatmadan önce yemek yememeye çalışın.

Aktif kalmak hayati önem taşır; sadece tutarlı bir rutini sürdürmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda her yönüyle sağlığınız için de gereklidir. Meditasyon ve multivitaminler de sağlıklı yaşamla el ele gider. 

Son olarak, uygun bir uyku programı tutmak çok önemlidir. Uykunuzu sınırlandırmaya çalışın ve yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Kilitleme sırasında bu yönergelere ve ipuçlarına uyduğunuzda, kısa sürede rahatlayacak ve yenileneceksiniz!

Etiketler: uyku düzeni,yatak seçimi,yastık, yorgan,ergonomik yatak,uyku kalitesi
Eylül 20, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı